Kto kupuje mieszkania za gotówkę?

Kto kupuje mieszkania za gotówkę?

Zakup mieszkania wiąże się z wieloma formalnościami oraz wydatkami. Posiadanie swoich czterech kątów jest jednak tego warte. Zdecydowana większość Polaków marzenia te spełnia przy pomocy banków i kredytów. Rośnie jednak grupa osób, które mogą albo chcą obejść się bez tego pośrednictwa. Zatem — kto kupuje mieszkania za gotówkę?

Każdy, kto tylko dysponuje odpowiednimi środkami oraz pełną zdolnością do czynności prawnych może sobie pozwolić na zakup “M”. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń ani kruczków prawnych. Jak w obecnych, trudnych przecież dla rynku nieruchomości, czasach to wygląda? Kto może sobie pozwolić na kupno mieszkania za gotówkę, a nie na kredyt?

Kto kupuje mieszkania za gotówkę? Garść statystyk

Obserwatorzy rynku nieruchomości nakreślili profil nabywców mieszkań za gotówkę. Zwykle są to osoby w wieku od 35 do 45 lat. Wśród nich dominują wykonawcy wolnych zawodów, lekarze, przedsiębiorcy oraz kierownicy na wysokich stanowiskach. To naturalne, że wyższe zarobki pozwalają na zakup mieszkania za gotówkę.

Coraz częściej zdarza się też, że osoby mniej zamożne wolą oszczędzać i zaciskać pasa. Dzięki temu po kilkunastu latach mogą pozwolić sobie na kupno domu z własnych środków. Bywa i tak, że ktoś sprzedaje większe mieszkanie. Wtedy może pozwolić sobie na coś mniejszego w lepszym standardzie. Jest też odwrotnie. Ktoś sprzedaje mniejszy lokal. I ze środków z transakcji i odłożonej gotówki nabyć większe mieszkanie.

Mieszkanie za gotówkę czy na kredyt? Co wybrać?

Taką decyzję musi podjąć każdy indywidualnie. Dostosować ją do swoich możliwości finansowych, przekalkulować ryzyko. Dla niektórych zakup mieszkania na kredyt będzie jedyną możliwością. Inna osoba będzie mogła pozwolić sobie ominąć bankowe procedury. Najważniejsze, by znaleźć wymarzone lokum i zadbać o bezpieczny zakup!

Jeśli nadal nie posiadasz swojego mieszkania, zobacz naszą ofertę. Skontaktuj się z nami już dziś!

Share