Jak rozliczyć zakup mieszkania w pit?

Jak rozliczyć zakup mieszkania w pit JSINWESTOR Bielsko-Biała Nowe Mieszkania

Niektóre osoby, które kupują nowe mieszkanie, mogą skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Pozyskane w ten sposób środki to dodatkowy zastrzyk gotówki. Podpowiadamy, jak rozliczyć zakup mieszkania w PIT?

Jak rozliczyć zakup mieszkania w PIT, czyli ulga mieszkaniowa

Z tzw. ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać osoby, które kupiły lub odziedziczyły nieruchomość (lub jej część). Następnie sprzedały tę nieruchomość w ciągu 5 lat. A pozyskane w ten sposób środki przeznaczyły na zakup lokalu mieszkalnego. Co ważne, musiał on zostać nabyty na własne cele mieszkaniowe.

Dowodem potwierdzającym prawo do skorzystania z ulgi może być np. umowa z wykonawcą na prace budowlane. Może to być również potwierdzenie zapłaty za wykonanie prac budowlanych. W tym celu sprawdzi się również faktura VAT. Należy unikać paragonów fiskalnych ze względu na brak danych kupującego.

Odliczenie zakupu mieszkania od podatku należy wykazać w PIT-39. Deklarację wystarczy złożyć jako wraz z PIT-36 lub PIT-37.

Ulga mieszkaniowa pozwala na przeznaczenie środków na nabycie nieruchomości, jej remont lub modernizację. Wysokość ulgi liczy się według prostego wzoru. Należy kwotę osiągniętego dochodu pomnożyć przez kwotę wydatków na cele mieszkaniowe. Otrzymany wynik wystarczy podzielić przez kwotę przychodu. Dochód to różnica pomiędzy przychodem i kosztami jego uzyskania.

Jeśli nadal nie posiadasz swojego nowego mieszkania, zobacz naszą ofertę. Skontaktuj się z nami już dziś!

Share