Kupno mieszkania – jak sprawdzić, czy nie jest zadłużone?

Kupno mieszkania - jak sprawdzić, czy nie jest zadłużone? - JSINWESTOR Bielsko-Biała - nowe mieszkania

Zakup mieszkania wiąże się z dużym wydatkiem finansowym. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie i dopilnowanie wszystkiego. Kupno mieszkania – jak sprawdzić, czy nie jest zadłużone?

Kupno mieszkania – jak sprawdzić, czy nie jest zadłużone krok po kroku

Podstawowym dokumentem, który należy sprawdzić, jest księga wieczysta. Każdy, kto zna jej numer, może bezpłatnie zapoznać się z jej treścią na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcemy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dział IV księgi wieczystej o nazwie Hipoteka. Znajdują się tu wszystkie wpisy dotyczące hipoteki. Tutaj można sprawdzić, czy na nieruchomości nie ciąży tego typu roszczenie.

Warto wiedzieć, że osoba, która nabywa nieruchomość obciążoną hipoteką, staje się jednocześnie dłużnikiem. Na nowym właścicielu ciąży wówczas obowiązek spłaty długu określonego w zapisie hipotecznym.

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, należy zorientować się, czy nie jest ono obciążone długiem czynszowym. Można to sprawdzić w spółdzielni mieszkaniowej lub zażądać od sprzedawcy zaświadczenia o niezaleganiu w opłatach za czynsz.

Warto sprawdzić stan uregulowania płatności w zakresie używanych mediów. Należy poprosić sprzedawcę o okazanie zaświadczeń od dostawców mediów o niezaleganiu z płatnościami.

Zaleca się również sprawdzenie stanu uregulowania podatków i opłat. Mowa tu m.in. o podatku od nieruchomości. Dodatkowo w biurze meldunkowym urzędu gminy warto zorientować się, czy w mieszkaniu nie jest zameldowany ktoś poza sprzedawcą. Teraz już znasz odpowiedź na pytanie: kupno mieszkania jak sprawdzić, czy nie jest zadłużone?

Jeśli nadal nie posiadasz swojego nowego mieszkania, zobacz naszą ofertę i skontaktuj się z nami już dziś!

Share