Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Kupiłeś mieszkanie. Wreszcie masz swoje cztery kąty! To wspaniały moment, ale nie możesz zapomnieć w euforii o bardzo ważnych kwestiach. Mowa o tym, jak odebrać mieszkanie od dewelopera. To bardzo ważny, choć końcowy element zakupu nieruchomości. Nie można go traktować jako oczywistość.

Odbierając mieszkanie, możemy sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z umową. To czas by ocenić, czy nie ma jakichś istotnych wad lub problemów. Przede wszystkim odbiór nieruchomości pozwala na dokładne zapoznanie się z nią. W naszym poradniku podpowiadamy, jak krok po kroku powinno to wyglądać.

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera krok po kroku?

Na samym początku musisz umówić się z deweloperem na termin odbioru mieszkania. Najlepiej, by data znalazła się w umowie już na etapie zakupu nieruchomości.
Zanim jednak zobaczysz swoje “M”, przygotuj wszystkie dokumenty. Powinieneś mieć ze sobą:

– umowę,
– plan domu/mieszkania,
– standard lokalu/domu dołączony do umowy.

Na odbiór mieszkania warto zaplanować około dwóch godzin. Najlepiej, żeby to było w ciągu dnia, by ocenić stan nieruchomości w świetle słonecznym. Odbierając nieruchomość, sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące lokalu. Musisz mieć pewność, że deweloper wywiązał się z umowy. Oceń stopień wykończenia instalacji, okien, drzwi, podłóg czy ścian. Skontroluj wymiary i piony — to ważne, by wiedzieć, jak odebrać mieszkanie od dewelopera. Wszystkie ewentualne wady i problemy zapisuj w protokole odbioru mieszkania.

Odbiór mieszkania od dewelopera — o czym jeszcze pamiętać?

W odbiorze nieruchomości uczestniczy nabywca mieszkania oraz sam deweloper lub jego przedstawiciel. Czasami w tym składzie znajduje się też przedstawiciel generalnego wykonawcy oraz reprezentanci firm podwykonawczych lub producenci elementów wyposażenia. Podczas odbierania mieszkania należy też zwrócić na część wspólną dla wszystkich lokatorów. Warto mieć ze sobą specjalistyczny sprzęt, np. metrówkę, dalmierz laserowy czy kątownik.

To, jak odebrać mieszkania od dewelopera jest kluczowe. Pamiętaj, że to jedyna okazja, by mówić o tym, co jest nie w porządku. Wówczas ewentualne awarie i niedoskonałości mogą zostać od razu poprawione i zmienione. A Ty zyskasz swoje “M” w idealnym stanie!

Jeśli nadal nie posiadasz swojego mieszkania, zobacz naszą ofertę. Skontaktuj się z nami już dziś!

Share