Kupno mieszkania – kto opłaca notariusza?

Zakup mieszkania to dla większości osób jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Kupują miejsce, które staje się ich domem. Nabycie nieruchomości wymaga jednak dopilnowania pewnych szczegółów. Jednym z nich jest odpowiedzenie sobie na pytanie: kupno mieszkania – kto opłaca notariusza?

Kupno mieszkania – kto opłaca notariusza: sprzedający czy kupujący?

Nie jest to zasada, jednak przyjmuje się, że wynagrodzenie notariusza wraz z podatkiem VAT, pokrywa kupujący. Obie strony transakcji mogą jednak umówić się inaczej i podzielić koszty pomiędzy sobą. Na rynku pierwotnym czasami można wynegocjować takie rozwiązanie z deweloperem.

Sam podatek od czynności cywilnoprawnych pokrywa kupujący. Taki obowiązek zawarty jest w treści aktu notarialnego. Opłata ta związana jest jednak wyłącznie z transakcjami na rynku wtórnym. Kupując mieszkanie od dewelopera, nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opłaty sądowe z reguły spoczywają na stronie kupującej. Mowa tu o opłatach za założenie księgi wieczystej, wpisie własności oraz wpisie hipoteki. Tego typu wydatki określone są w ustawie o kosztach w sprawach cywilnych. Niektóre z opłat może ponieść sprzedający po wcześniejszym umówieniu.

Nie da się uniknąć stałych kosztów notarialnych (m.in. podatków i opłat sądowych). Pewne możliwości negocjacji pozostawia taksa notarialna. Większość kosztów ponosi kupujący. Jednak w niektórych sytuacjach istnieje możliwość rozłożenia ich pomiędzy sprzedającego a kupującego.

Jeśli nadal nie posiadasz swojego nowego mieszkania, zobacz naszą ofertę. Skontaktuj się z nami już dziś!

Share